Konut Sigortası Nedir ?

Konut sigortası oturduğunuz daireyi ve isteğe bağlı olarak içerisinde bulunan eşyaları sel baskınları, hırsızlık, yangın gibi her türlü tehlikeler ile karşılaştığınız takdirde maddi hasarlarınızı en aza indirgeyen evinizi ve eşyalarınızı güvence altına alan sigorta türüdür. Bir diğer ifadeyle konut sigortası birincil yaşamımız olan evimizi, dolayısı ile sevdiklerimizi koruma altına alan sigorta biçimidir. Konut sigortası yaptırmadan önce olası hasarları düşünerek en doğru ve en ucuz poliçeyi almak için yeterli bilgi bilince sahip olunması gerekmektedir. Oturduğunuz daireyi sigorta ettirirken kullanılan bina değeri ile anlaşılması gereken evinizin tamamıyla yeniden inşası durumunda oluşacak maliyete denilmektedir. Bu maliyet unsuru için de arsa değeri ve bulunduğu bölgeye göre oluşan değeri kapsamamaktadır.

Konut Sigortası Teminatları ?

Konut sigortası fiyatları içerdikleri teminatlara ve ek hizmetlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Sigorta şirketleri arasında hizmet farklılıkları bulunsa dahi temel konut sigortası paketi genellikle yangın teminatı paketinden oluşmaktadır. Fakat istenildiği takdirde konut sigortası paketi genişletilebilmektedir. Konut sigortası yaptırmadan önce dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken ayrıntı yapının bulunduğu il ve ilçeye bağlı olan sigorta fiyatlarında ki değişikliktir. Binanın kat sayısı ve bina tipi gibi ayrıntılar da prim tutarını etkilemektedir. Ev içerisinde bulunan eşyalar konut sigortası kapsamına girmemekte ve eşyalarında sigortalanması istenirse poliçeye konut sigortası dışında eşya sigortası da eklenmektedir.

Konut Sigortası Depremi Karşılar Mı ?

Konut sigortası yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken başka bir unsur ise deprem sırasında evinizde bir yangın gerçekleşerek eviniz zarar gördü. Bu durumda olayın asıl nedeni deprem olduğu için konut sigortası değil zorunlu deprem sigortası karşılamaktadır. Konut sigortaları yapının satış bedelini baz almayıp inşa bedelini baz almaktadır. Evinizi satış bedeli üzerinden sigortalatmak ister iseniz daha fazla prim tutarı ödemeniz gerekmektedir. Konut sigortanızın ödeme tarihleri poliçenizde belirtilmektedir ve genellikle bu tarihlerin üzerinden 15 gün içerisinde ödeme yapmamanız durumunda poliçeniz dondurulmaktadır. Yani primlerinizi geciktirmeniz evinizin bir süreliğine sigortasız geleceği anlamına gelmektedir.  Sizlerde konut sigortası yaptırmak istiyor ve en uygun fiyat ile güvenilir bir sigorta hizmeti almak istiyorsanız İstanbul/Bağcılar da bulunan sigorta acentemize sizleri beklemekteyiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir