Trafik Sigortası Nedir ?

Trafik sigortası Karayolları trafik kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan, herhangi bir kaza durumunda karşı tarafın malına ya da canına verilen zararı belirli sınırlar çerçevesinde karşılayan sigorta türüdür. Türkiye ‘de en yaygın sigorta çeşidi olarak kullanılmakta ve aynı zamanda sorumluluk sigortası kapsamına girmektedir. Bu nedenle üçüncü şahıslara verilen maddi ve bedensel zararları kapsar niteliktedir.

Kasko Sigortası Nedir ? 

Kasko sigortası yani kara taşıtları sigortası ise bir aracın kaza yapması, yanması, çalınması ya da çalınma girişimi sonucunda alınacağı zararların giderilmesini kapsayan sigorta çeşididir. Ayrıca kasko sigortası orijinal olmayan parçalardan dolayı oluşabilecek zararlara karşı ve yurt dışındaki kayıp ve hasarlara karşı hazırlanan poliçeye uygun olarak zararları kapsamaktadır.

Kasko ve Trafik Sigortasındaki Farklar ?

Kasko sigortası ve trafik sigortası arasındaki en temel fark kasko sigortasının zorunlu olmayıp, trafik sigortasının zorunlu olmasıdır. Trafik sigortası karşı tarafta oluşabilecek maddi ve bedeni hasarları karşılamak ile yükümlüdür. Kasko ise herhangi bir kaza vb. olay durumunda haklı veya haksız olsanız bile aracınızın hasarlarını karşılamaktadır. Bir başka fark ise zorunlu trafik sigortasının sınırlarının devlet tarafından belirleniyor olmasıdır. Bu yüzden oluşabilecek kaza durumunda karşı tarafın hasarları belirli sınırlar çerçevesinde belirlenmektedir. Trafik sigortasının teminat sınırları belirli oranlardan oluşmuş olup, trafik sigortası fiyatları serbest tarife üzerinden gerçekleşmektedir. Kasko sigortası fiyatları ise hazırlanan poliçenin neleri kapsadığına göre değişiklik göstermektedir. Kasko yaptırırken en temel ölçüt kasko sigortasının uygunluğu değil sağladığı avantajlar olmalıdır.

Dünya üzerinde en çok tercih edilen ulaşım şekli karayolu ulaşımı olduğu için kaza oranı en yüksek olan ulaşım türü de karayolu ulaşımıdır. Trafik de araç kullanırken hem kendimiz hem de karşı tarafta oluşabilecek olumsuz durumları telafi edebilmek için trafiğe çıkmadan önce zorunlu trafik sigortası ve kasko sigortasının önemini iyi bilmeli ve muhakkak sigortanızı ve kaskonuzu yaptırmanız gerekmektedir. İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan sigorta acentemizin sizlerin taleplerini karşılamak için hizmet vermektedir. Sizler de hem kendi güvenliğiniz hem de aracınızı güvence altına almak için uzman kadro ve personellerimizle bizleri ziyaret edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir