Trafik sigortası ya da zorunlu trafik sigortası dediğimiz araç sigortası, hasar durumlarında karşı tarafta oluşan maddi zararları ve bedeni zararları güvence altına alan ve karşı taraftaki zararları ödeyen bir sigorta ürünüdür. Karayolları trafik yasasına göre, motorlu bir araç kullanırken ölüme, yaralanmaya, sakat kalmaya veya maddi bir zarara yol açan araç sahipleri bu davranışlarından dolayı sorumlu tutulmaktadır. Devlet de bu tarz olaylarda karşılaşan kusursuz kişilerin zararlarının karşılanmaması ihtimaline engel olmak için trafik sigortasını zorunlu hale getirmiştir. 

   Trafik sigortasının zorunlu olmasına rağmen yaptırmayan araç sahipleri günümüzde mevcut olarak bulunmaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan kişilerin araçları hiçbir mazeret kabul edilmeksizin direkt olarak bağlanır ve trafik şubelerinin otoparkına alınarak araç anında trafikten men edilmektedir. Araç sahipleri araçlarını geri almak için öncelikle trafik sigortasını yaptırarak araçlarının bulunduğu otoparka giderek otopark görevlisine trafik sigortası yaptırdığına dair belgeyi tebliğ ettirmektedir. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenmektedir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödemesi gerekmektedir. Araç muayeneye götürülürken zorunlu sigorta poliçesinin yapılmış olması gerekmektedir. Fakat bazı araç sahipleri araçlarını muayeneye bile götürmemektedir. Bu nedenle bir sürü sigorta şirketleri prim kaybına uğramaktadır. Sigorta şirketleri talep edilecek primleri hesaplarken aracın trafikte kayıtlı olduğu il, aracın markası ve modeli gibi unsurları esas alarak hesaplama yapmaktadır. Trafik poliçesi tüm sigorta şirketleri tarafından hiçbir fark olmaksızın aynı şartları taşımaktadır. Zorunlu trafik sigortasının avantajları arasında kişi ve kaza başına ölüm ve tedavi masraflarını karşılama imkânı sunulmaktadır. 

   Trafik sigortası yaptıran kişilerin büyük bir çoğunluğu trafik sigortasını sadece zorunlu olduğu için yaptırmaktadır. Halbuki trafik sigortası yaptıran kişilerin, sigorta bilinci ile hareket etmek ve ihtiyaç durumunda sigorta şirketi ile sorun yaşamamak için yasal sorumluluklarını bilmesi gerekmektedir. Şirketimiz sigorta sektöründe lider firma olarak müşteri memnuniyeti ve teknoloji odaklı çalışarak müşterilerimizin beklentileri ve talepleri doğrultusunda hızlı bir şekilde çalışmaktadır. İstanbul’un Bağcılar ilçesinde bulunan sigorta acentemizi ziyaret ederek taleplerinizi gerçekleştirme ve yasal sorumluluklarınız hakkında bilgi edinme imkanınız bulunmaktadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir