Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre trafik sigortasında yeni bir dönem başlıyor. Trafik sigortası prim fiyatlarını başta kazalar olmak üzere bir çok kriter etkiliyordu. Artık ceza puanı da trafik sigortası prim fiyatını etkileyecek etkenlerden biri…

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Akif Eroğlu yaptığı açıklamada sigorta primi hesaplanırken artık ceza puanlarının da dikkate alınacağını söyledi.  Eroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü “Sürüş alışkanlıkları primler üzerinde belirleyici olacak. Halen kaza oranlarımız Avrupa’nın 2 katı. Kazaları azaltmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bakanlıkla sürücü farkındalığını artırmak için trafik primlerinin kullanılması için görüşmeler yaptık. Bu yönetmelik çok önemli bir adım olacak.”

Sigorta Aracıları ve Acenteler Derneği Başkanı İrfan Uzun ise artık daha adil bir kasko hesaplamasının yapılacağını belirterek şunları söyledi;  “Alkollü araç kullanıp kaza yapan, trafik kurallarını ihlal etmeyi alışkanlık haline getiren kişilerle, bütün kurallara uyan vatandaşın priminin aynı olması adil değildi, yeni yönetmenlikte bu durum ortadan kalkacak. Yönetmeliğin detayları henüz netleşmedi. Örneğin alkollü araç kullanımından dolayı ehliyetine el konulan bir sürücüye tavan fiyat uygulanmamalı. Daha yüksekten ödeme yapmalı. Yönetmeliğin açık alanlarından biri de sisteme yeni gireceklerle ilgili. Sigorta şirketleri sisteme yeni giren bir sürücüyü riskli olarak nitelendirip 4’üncü basamaktan eden kabul edip tavan fiyat uygulayabilirler. Bununla ilgili de yönetmelikte net tanımlamalar yapılmalı.”

Sigortada ABD Modeli

Yönetmeliği hayata geçirmeden önce bir çok ülkenin sigorta sistemini inceleyen  yetkililer ABD’de uygulanan bu modeli hayata geçirdi. Bu sistem sayesinde kural ihlallerinin düşmesi ve trafik kazalarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Bu sistemle örneğin 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan bir sürücü yeni trafik sigortası döneminde ödediği primin iki katını ödemek zorunda kalacak. Yani kısacası kural ihlali yaparak trafik sigorta şirketlerinin kural ihlali kara listesine giren kişilerin cebinden sigorta yaptırırken daha fazla para çıkacak.

Vatandaşlardan Olumlu Tepki

Kaya Global Sigorta olarak yeni yönetmelikle ilgili gerek sosyal medya gerekse ikili müşteri görüşmelerinde aldığımız tepkilerin genel anlamda olumlu olduğunu söyleyebiliriz.  Özellikle bilinçli şekilde kural ihlali yaparak insanların can ve mal güvenliğini tehlikeye sokan kişilerin sayısında bu sistem sayesinde azalma olacağı düşünülürken, kurallara uyan sürücüler için ise avantajlı bir sistem olacağı düşünülüyor.

Kazasız sürüşler dileriz..

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir